Trądzik różowaty (Rosacea) jest przewlekłą zapalną chorobą skóry w obrębie środkowej części twarzy, w szczególności jej wystających okolic takich jak nos, czoła, policzki, broda. Objawy zewnętrzne trądziku różowatego obejmują rumień, do którego dołączają grudki i krosty, a następnie w przypadku braku leczenia dochodzi do zmian przerostowych i zniekształcających skóry prowadzących często do powiększenia nosa. Stan ten określany jest jako rhinophyma (guzowatość nosa); zwykle pojawia się on u pacjentów po 50 rż. Na poziomie tkankowym w rhinophyma obserwuje się stan zapalny, przekrwienie, powiększenie gruczołów łojowych, przerost tkanki skóry i jej włóknienie.
Czynniki ryzyka rozwoju rhinophyma obejmują brak lub nienależyte leczenia trądziku różowatego, spożywanie alkoholu, cukrzycę, obciążenie rodzinne. W przypadku płci męskiej choroba miewa cięższy przebieg. W leczeniu rhinophyma stosowane są leki, w tym antybiotyki, leki przeciwzapalne, izotretynoina; a także procedury zabiegowe takie jak dermabrazja, terapia laserem ablacyjnym, laserem neodymowym, operacja chirurgiczna.
W badaniu USG w obszarze rhinophyma widoczny jest obrzęk zapalny i pogrubienie skóry właściwej, a także nasilone przekrwienie zapalne rejestrowane w trybie color-Doppler oraz w trybie mikrounaczynienia MVI.
W przypadku trądziku różowatego oraz jego powikłania w postaci rhinophyma badanie USG można wykorzystać nie tylko do oceny nasilenia stanu zapalnego, ale również do planowania leczenia zabiegowego, zarówno laseroterapii, jak i postępowania chirurgicznego. Przykładowo w kontekście transdermalnej laseroterapii badanie USG skóry umożliwi obiektywną ocenę, czy głębokość stanu zapalnego w Rhinophyma odpowiada możliwościom zasięgu lasera.
Autor: Tomasz Szczepański MD
Dla lekarzy KURS USG SKÓRY I POWŁOK >
Gdzie wykonać BADANIE USG SKÓRY I POWŁOK >
Zawartość serwisu cedum.pl jest chroniona prawem autorskim.