O kursie
Kurs USG skóry i powłok Cedum ® to obecnie już VII edycja jedynego w Polsce oraz unikalnego na skalę europejską kompleksowego, interdyscyplinarnego i intensywnego szkolenia z zakresu USG skóry, powłok oraz twarzy, które odbywa się pod kierownictwem dr Tomasza Szczepańskiego. Obejmuje ono zarówno podstawowe treści umożliwiające zrozumienie i rozpoczęcie badań USG skóry, jak i specjalistyczne zagadnienia z zakresu schorzeń dermatologicznych, zapalnych, onkologicznych, chirurgicznych i medycyny estetycznej. Przewodnią tematyką VII edycji kursu są powikłania po zabiegach medycyny estetycznej.
Kurs USG skóry i powłok jest przeznaczony dla lekarzy dermatologów, dermatochirurgów, chirurgów ogólnych, onkologicznych, plastycznych, naczyniowych, onkologów, radiologów, internistów, lekarzy medycyny estetycznej, lekarzy rodzinnych, laryngologów i chirurgów szczękowych. Zawiera bardzo bogaty wykładowy materiał zdjęciowy, a kameralna i przyjazna atmosfera sprzyja wymianie doświadczeń pomiędzy lekarzami. Uczestniczący w całości kursu otrzymują 18 punktów edukacyjnych potwierdzonych certyfikatem.
Gość specjalny VII edycji Kursu USG skóry i powłok:
Dr n. med. Ewa Skrzypek, Specjalistka patomorfologii klinicznej badająca zmiany skórne, w tym te będące powikłaniami zabiegów medycyny estetycznej; jedna z najbardziej doświadczonych europejskich badaczek guzów i ziarniniaków po wypełniaczach twarzy; współautorka podręcznika „Patomorfologia kliniczna”; Adiunkt Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Cel kursu
Nauka podstaw niezbędnych do wykonywania multiparametrycznych badań USG oraz praktycznego zastosowania USG skóry i powłok ciała w różnorodnych dziedzinach medycyny. Zapoznanie się zasadami postępowania zmniejszającymi ryzyka ciężkich powikłań w medycynie estetycznej. Umożliwienie wdrożenia diagnostyki USG we własnej praktyce lekarskiej lub oddziale szpitalnym. Warsztaty USG.
Termin kursu
13.06.2025 - 15.06.2025 r.
Miejsce kursu
Opieka Medyczna Golden Care,
Bulwar Dedala 9, 54-130 Wrocław
Harmonogram kursu
Kurs 3 dniowy:
piątek 10.00 – 17.00,
sobota 10.00 - 17.00,
niedziela 10.00 – 17.00
Zakres wykładów
- Zastosowanie USG powłok w medycynie, w tym estetycznej, chirurgii plastycznej, chirurgii ogólnej, dermatologii i onkologii.
- Fizyka powstawania obrazu USG.
- Tryby obrazowania sonogarficznego.
- Doppler dla nienaczyniowców.
- Badania MPUS i nowoczesne tryby obrazowania: elastografia, Doppler mikrounaczynienia, kontrast USG.
- Artefakty trybu B i trybów Doppler.
- Jakość aparatury a jakość obrazu.
- Budowa aparatu USG.
- Rodzaje głowic USG.
- Ustawienia aparatu oraz obrazu.
- Omówienie obrazu USG poszczególnych struktur powłok ciała i układu mięśniowo-szkieletowego.
- Anatomia sonograficzna powłok głowy i twarzy.
- Anatomia sonograficzna powłok i narządów szyi.
- Anatomia sonograficzna powłok klatki piersiowej i brzucha.
- Anatomia sonograficzna powłok i układu mięśniowo-szkieletowego.
- Podstawy patologii układu ruchu w USG.
- Zwyrodnienia oraz proces starzenia w USG.
- Stany zapalne powłok ciała.
- Ropnie i przetoki.
- Choroby autoimmunologiczne i odczynowe powłok.
- Choroby metaboliczne w tkankach miękkich.
- Obrzęki obwodowe i nieobwodowe.
- Węzły chłonne prawidłowe i patologiczne.
- Nowotwory skóry, powłok ciała i układu ruchu. Nowotwory łagodne i złośliwe.
- Ocena neoangiogenezy.
- Naczyniaki i malformacji naczyniowe.
- Nienowotworowe guzy powłok ciała.
- Obraz niedokrwienia tętniczego w badaniu USG i Doppler.
- Obraz zakrzepicy żylnej powierzchownej i głębokiej w USG i Doppler.
- Obraz niewydolności żylnej powierzchownej i głębokiej w USG i Doppler.
- Planowanie zabiegów niewydolności żylnej na kończynach dolnych. Omówienie rodzajów zabiegów flebologicznych.
- Planowanie zabiegów laserem transdermalnym na kończynach dolnych.
- Rozejście kresy białej i spojenia łonowego.
- Przepukliny powłok brzucha i pachwin.
- Ocena rodzaju otyłości.
- Planowanie zabiegów w obrębie powłok brzusznych, w tym abdominoplastyki, liposukcji, przepuklin; kontrola pozabiegowa.
- Sonograficzna ocena defektów estetycznych ciała. Kwalifikacja do lub dyskwalifikacja od zabiegu estetyczno-plastycznego.
- Planowanie i kontrola zabiegów piersi.
- Planowanie zabiegów w obrębie twarzy.
- Gojenie się blizny w USG.
- Powikłania w powłokach ciała po zabiegach chirurgicznych.
- Powikłania po zabiegach medycyny estetycznej w obrębie twarzy.
- Mechanizm ciężkich naczyniowych powikłań w zabiegach estetycznych twarzy.
- Ciała obce w USG, w tym szwy, dreny, metal, tworzywa sztuczne, wypełniacze.
- Sarkopenia i choroby mięśni.
- Ocena izolowanej patologii w skórze właściwej.
- Varia.
Zakres warsztatów praktycznych
- Bezpieczna obsługa aparatury.
- Przygotowanie do badania.
- Ustawienia aparatury.
- Badanie USG twarzy.
- Badanie USG kompleksowe szyi.
- Badanie USG powłok klatki piersiowej i powłok brzucha.
- Badanie USG pachwin.
- Badanie powłok i układu mięśniowo-szkieletowego kończyn.
- Badanie żył i tętnic kończyn.
Opinie o Kursie USG skóry Cedum ®
I liked The Skin and Integument Ultrasound course. I hope there will be another opportunity to come to Wroclaw. The course was useful for me, because I repeated the basics of the US methods and the anatomy of superficial tissues. Practical lessons were also very valuable. I have already started to apply this knowledge in my practice. It was very valuable to see all kinds of pathologies and different skin lesions, so that it would be now easier to differentiate pathologies. I really hope we will be able to organize this course also in Riga.
Natalija Merkla | Radiologist | Riga
Kurs USG skóry i powłok to Najlepszy z Kursów w bibliotece Cedum, bo jedyny w swoim rodzaju na polskim rynku. Porusza tematykę diagnostyki skóry pod bardzo wieloma względami, nawet powikłań medycyny estetycznej i ich interpretacji w badaniu USG, a także w obrazie histopatologicznym. Najlepszy także dzięki obecności zapraszanych przez dr Tomasza gości. Pacjenci jak zwykle dobrani pod tematykę: pacjentki po zabiegach z medycyny estetycznej, a także z nowotworem skóry.
Maciej Zębik | Radiolog | Wrocław
Kurs USG skóry i powłok prowadzony przez dr Tomasza Szczepańskiego miał unikalną atmosferę. Zajęcia odbywały się w kameralnym gronie; badania były wykonywane na aparacie USG z wysokiej półki. Można liczyć na sporą dawkę aktualnej wiedzy, olbrzymią ilość ciekawych case’ów i genialne tips and trick do zastosowania w codziennej pracy. Prowadzący chętnie dzieli się swoim bogatym dorobkiem wyczerpująco odpowiadając na pytania. Myślę, że każdy znajdzie tam coś dla siebie – początkujący, dzięki wykładom o podstawach USG szybko się wdrożą w dany temat, a dla zaawansowanych, będzie to wspaniała inspiracja do rozwijania swoich umiejętności.
Wojciech Bajer | Lekarz rodzinny | Tarnów
W listopadzie 2023 r. brałem udział w szkoleniu „Kurs USG skóry i powłok” organizowanym przez Cedum. Mimo, iż jestem lekarzem posiadającym niemal trzydziestoletnie doświadczenie w badaniach USG musze powiedzieć, że to było jak odkrywanie świata ultradźwięków na nowo. Wykłady były naładowane wiedzą, ale podane w sposób niezwykle przystępny i logiczny. Prezentacje naszpikowane licznymi obrazami ultrasonograficznymi patologii skóry i powłok. Pokazy badań praktycznych były doskonałym uzupełnieniem teorii, a możliwość obserwacji przy pracy specjalisty, jakim jest dr Tomasz Szczepański oraz zadawania pytań była nieoceniona…
Mariusz Chojnacki | Radiolog | Zawiercie
Czym jest USG skóry ?
Badanie to optymalnie powinno być określane jako USG skóry i powłok, gdyż w zasadniczej większości przypadków chorobowych, z którymi pacjenci zgłaszają się na badania USG, w ocenie wizualnej nie ma możliwości określenia gdzie, na jakiej głębokości znajduje się i czym jest zmiana chorobowa w powłokach. Dopiero kompleksowa ocena USG powłok, łącznie ze skórą, tkanką podskórną, powięzią, pozostałymi elementami układu mięśniowo-szkieletowego oraz naczyniami pozwala na poprawne zdiagnozowanie problemu zdrowotnego. Poza procesami diagnostycznymi badanie USG skóry i powłok wykorzystywane jest przy planowaniu procedur leczniczych, w tym zabiegowych i chirurgicznych, a także w ocenie pozabiegowej. Zainteresowanych pogłębianiem wiedzy i odkrywaniem tajników diagnostyki sonograficznej zapraszamy na Interdyscyplinarny kurs USG skóry i powłok dla lekarzy!
Historia szkoleń USG skóry
Szkolenia z zakresu USG skóry są wydarzeniami relatywnie nowymi w porównaniu do szkoleń sonograficznych w innych dziedzinach medycyny. W Europie jednym z pierwszych dermatologów, który podjął się szerokiej dydaktyki USG w dermatologii był Prof. Fernando Alfagema-Roldan z Hiszpanii. Drugim lekarzem w Europie, który zorganizował i poprowadził w 2018 r., tym razem interdyscyplinarny oraz pierwszy w Polsce kurs USG skóry i powłok dla lekarzy, był dr Tomasz Szczepański z Wrocławia.
Następne europejskie, interdyscyplinarne szkolenia USG powłok odbywały się w Cluj-Napoca w Rumunii. Z kolei w Polsce pierwszy międzynarodowy kurs USG skóry w języku angielskim pod nazwą „Interdisciplinary Skin and Integument Ultrasound Course” odbył się w 2025 r. we Wrocławiu w Opiece Medycznej Golden Care. Niezależnie od powyższego należy podkreślić, iż największy wkład do światowej ultrasonografii dermatologicznej wniosła Prof. Ximena Wortsman z Chile, autorka licznych publikacji i podręczników z poruszanego tematu.
Zgłoszenia
W celu rezerwacji uczestnictwa w szkoleniu „Interdyscyplinarny Kurs USG Skóry i Powłok” prosimy dokonać płatności na podane dalej konto, a następnie przesłać potwierdzenie przelewu wraz danymi Uczestnika, w tym nr PWZ, na adres mail: cedum@goldencare.pl.
W tytule proszę zawrzeć KURS USG SKÓRY I POWŁOK CZERWIEC 2025. Jeśli opłacający jest inną osobą aniżeli Uczestnik, prosimy o dopisek imienia i nazwiska Uczestnika w tytule przelewu oraz wskazanie go łącznie z nr PWZ w treści maila.
BANK ING | 98 1050 1575 1000 0092 0521 8150
Będziemy zaszczyceni mogąc Państwa ugościć!
Cena kursu
3500 zł
Niższa cena w przedsprzedaży: 2900 zł przy płatności do dnia 13.04.2025 r.
W cenie wliczone są materiały edukacyjne w pdf, selekcja smacznych przekąsek i napojów oraz kawa Nespresso®.